Noc Muzeów 2022

Data: 31.05.2022 r., godz. 19.46    190
Obchody pierwszej Nocy Muzeów

14 maja 2022 roku Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach po raz pierwszy włączyło się w obchody Nocy Muzeów. To wyjątkowy czas, kiedy muzea, galerie, teatry, kina oraz szereg innych instytucji udostępnia swoje wnętrza zwiedzającym za darmo. Wydarzenie to ma za zadanie promować polską tradycję i kulturę. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym, natomiast w Europie 1997 roku w Berlinie.

To wydarzenie o wyjątkowej randze, dlatego 14 maja był dniem szczególnym dla całej społeczności Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.

W słoneczne, sobotnie popołudnie nasi goście mieli możliwość korzystania z szeregu atrakcji. Młodzież i najmłodsi wzięli udział w „podchodach z Norwidem”, przygotowanych przez nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Dębinkach. W tym czasie dorośli mogli poćwiczyć jogę w pięknym otoczeniu parku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty artystyczno-muzyczne poprowadzone przez  Michalinę Derlicką oraz Annę Wosek. Wieczór natomiast był prawdziwą ucztą duchową. W geście solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami odbyło się wspólne czytanie fragmentów najpiękniejszej poetyckiej opowieści „Mały Książe” -w języku polskim i ukraińskim. W czytaniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębinkach, goście z Ukrainy, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala, Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Ewa Michalik. Punktem kulminacyjnym obchodów tegorocznej edycji Nocy Muzeów był spektakl plenerowy „Ocalony przez poezję”. Biografia Jerzego Kozarzewskiego opowiedziana poprzez jego wiersze w interpretacji Marcina Kwaśnego, śpiewane przez Klaudię Kwaśny, całość dopełniona muzyką Patryka Góreckiego. Jerzy Kozarzewski był prawnukiem brata Cypriana Norwida- Ksawerego. W roku 1946 skazany za działalność konspiracyjną na karę śmierci. Ocalony dzięki interwencji Juliana Tuwima u Bolesława Bieruta. Karę zamieniono wówczas na 10 lat więzienia. Twórczość Jerzego Kozarzewskiego pozostaje wciąż nieznana, należy jednak pochylić się nad niezwykłą wrażliwością poety i jego wizją świata.

Sobotni wieczór była magiczny i wyjątkowy dzięki wspaniałej kreacji aktorskiej, oprawie muzycznej oraz okolicznościom przyrody. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przybycie, miłe słowa i wspaniałą atmosferę.

Dziękujemy naszym partnerom: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Zabrodzie, Fundacja Museion Norwid, za życzliwość oraz wsparcie, które w szczególny sposób przyczyniły się do realizacji naszych planów i zamierzeń.

Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe".
Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe"., foto nr 1, Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe"., foto nr 2, Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe"., foto nr 3, Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe"., foto nr 4, Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe"., foto nr 5, Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe"., foto nr 6, Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe"., foto nr 7, Spektakl plenerowy " Ocalony przez poezję" oraz wspólne czytanie powieści "Mały książe"., foto nr 8,