Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską

Data: 21.08.2023 r., godz. 15.07    305
19.08.2023

19 sierpnia wspólnie z naszymi sąsiadami ze Wschodu świętowaliśmy  Dzień Niepodległości Ukrainy, który obchodzony jest 24 sierpnia.  W ten sposób chcieliśmy oddać cześć walczącym o wolność i broniącym niepodległości swego Państwa przyjaciołom ze Wschodu. W ramach sobotniego spotkania z kulturą ukraińską, gościliśmy w Muzeum trzy piękne kobiety, artystki z Ukrainy, które pod kierunkiem aktora i reżysera Grzegorza Mrówczyńskiego przedstawiły poezje (w tym własne) oraz tradycyjne ukraińskie pieśni ludowe, dopełnione brzmieniem fortepianu i bandury. Publiczność zachwyciły: Kateryna Taran, Tetiana Proskurina oraz Alexandra Malatskovskaja. W programie nie zabrakło także poezji Cypriana Norwida również w przekładzie na ukraiński. Poezji poety który w swojej twórczości niejednokrotnie ukazuje obraz narodu, zagrożonego, zatroskanego o swój byt, wolność i suwerenność. Podczas wieczoru z poezją i muzyką nasi goście mogli podziwiać wystawę obrazów Nadii Mir, autorki projektów artystycznych: "Światło nadziei", "Z miłością do kobiety", "Słoneczni wojownicy". 

Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy są doskonałym przykładem jak kultura i otwartość kształtują międzynarodową przestrzeń, gdzie współistnienie i różnorodność kultur spotyka się z szacunkiem i zrozumieniem. 

Wszystkim dziękujemy za obecność. 

Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską
Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 1, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 2, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 3, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 4, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 5, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 6, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 7, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 8, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 9, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 10, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 11, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 12, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 13, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 14, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 15, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 16, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 17, Spotkanie z poezją i muzyką ukraińską, foto nr 18,