Fortepian Szopena- Le piano de Chopin

Data: 25.05.2023 r., godz. 08.53    296
Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida- Dom św. Kazimierza w Paryżu

W 140. rocznicę śmierci Norwida, 23 maja 2023 roku, Muzeum Cypriana Norwida zorganizowało koncert w paryskim Domu św. Kazimierza, miejscu, gdzie artysta spędził ostatnie 6 lat życia i gdzie zmarł. Było to możliwe dzięki życzliwości Zarządu Stowarzyszenia Domu św. Kazimierza, prowadzących dom Sióstr Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poezji Norwida i fragmentom biografii, opisującym przybycie poety do Zakładu i ostatnie chwile, towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina. Na fortepianie podarowanym Zakładowi przez Jana Ignacego Paderewskiego grała Maria Gabryś-Heyke, wiersze recytował Grzegorz Mrówczyński, a ich francuskie tłumaczenia czytał prof. Michał Masłowski. Całość prowadził Adam Cedro. Koncert zgromadził kilkadziesiąt osób, także Francuzów, był czas na rozmowy organizatorów i wykonawców z gośćmi. Ogromnym powodzeniem cieszyła się nasza gazeta. Mamy nadzieję, że paryski dom Norwida będzie jeszcze wielokrotnie miejscem podobnie udanych uroczystości.
Bo Norwidowi zawdzięczamy wiele.
Fot. Adam Cedro (i przyjaciele)

Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida
Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 1, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 2, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 3, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 4, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 5, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 6, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 7, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 8, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 9, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 10, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 11, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 12, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 13, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 14, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 15, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 16, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 17, Adam Cedro (i przyjaciele)Koncert z okazji 140. rocznicy śmierci Cypriana Norwida, foto nr 18, Adam Cedro (i przyjaciele)