Tradycje i zwyczaje wielkanocne

Data: 07.04.2023 r., godz. 12.31    348
Fotorelacja z warsztatów wielkanocnych oraz lekcji muzealnych

Życie codzienne w ziemiańskim dworze zawsze było nierozerwalnie związane z cyklem zmieniających się pór roku  oraz rytmem dorocznych świąt . W dworach, silnie osadzonych w tradycji katolickiej, z czcią i pieczołowitością obchodzono święta religijne. Wielkanoc  łączyła się z okresem oczekiwań i przygotowań, a Wielki Post z czasem przednówku, kiedy wraz z końcem zimy wyczerpywały się zapasy żywności z poprzednich zbiorów. Duchowym przygotowaniom do świąt towarzyszyły przygotowania kulinarne. Dni świąteczne miały obfitować w wędliny i mięso, których szczędzono sobie w trakcie Wielkiego Postu.
Podczas lekcji muzealnych realizowanych w naszym muzeum w okresie przedświątecznym uczestnicy mieli okazję poznać dawne tradycje i zwyczaje wielkanocne, a w ramach warsztatów plastycznych   powstały przepiękne pisanki, stroiki oraz wielkanocne palmy.

Warsztaty wielkanocne
Warsztaty wielkanocne, foto nr 1, Warsztaty wielkanocne, foto nr 2, Warsztaty wielkanocne, foto nr 3, Warsztaty wielkanocne, foto nr 4, Warsztaty wielkanocne, foto nr 5, Warsztaty wielkanocne, foto nr 6, Warsztaty wielkanocne, foto nr 7, Warsztaty wielkanocne, foto nr 8, Warsztaty wielkanocne, foto nr 9, Warsztaty wielkanocne, foto nr 10, Warsztaty wielkanocne, foto nr 11, Warsztaty wielkanocne, foto nr 12, Warsztaty wielkanocne, foto nr 13, Warsztaty wielkanocne, foto nr 14, Warsztaty wielkanocne, foto nr 15, Warsztaty wielkanocne, foto nr 16, Warsztaty wielkanocne, foto nr 17, Warsztaty wielkanocne, foto nr 18,