XX koncert plenerowy

Data: 18.10.2022 r., godz. 12.46    195
XX koncert muzyczno-poetycki z cyklu "Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem w Dębinkach".

Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach zostało powołane do życia 25 sierpnia 2021 roku. Cykl koncertów muzyczno-poetyckich „ Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem w Dębinkach” był pierwszym, dużym projektem realizowanym w muzeum. Minione wydarzenia muzyczno-poetyckie cieszyły się dużym zainteresowaniem, a zdominowała je oczywiście poezja Norwida oraz muzyka Chopina. Odkrywanie twórczości dwóch wybitnych romantyków w roku Romantyzmu Polskiego było wspaniałą inicjatywą.

Cyprian Norwid i Fryderyk Chopin nie znali się długo, jednak obdarzali ogromnym szacunkiem i sympatią. Młody poeta przyjechał do Paryża w 1849 roku, zaledwie osiem miesięcy przed śmiercią kompozytora. W tym krótkim czasie jednak Chopin został przez Norwida rozpoznany jako najdoskonalsze wcielenie jego ideału artysty – artysty narodowego i artysty w ogóle.

W ciągu kilku miesięcy gościliśmy w muzeum wielu znakomitych artystów, aktorów, pianistów oraz miłośników poezji i muzyki. Wysłuchaliśmy wspaniałych interpretacji utworów Norwida i Chopina, a niejeden występ zapadł głęboko w pamięć. Nie zabrakło wzruszeń, radości, chwil zadumy i refleksji. Pałac w Dębinkach tętnił życiem. Mimo wielu lat zapomnienia odzyskuje swój dawny blask i jest miejscem spotkań z kulturą i sztuką.

16 października odbył się ostatni koncert muzyczno-poetycki w tym sezonie. Podczas wielkiego finału wystąpili: aktorka Maria Pakulnis oraz pianista Edward Wolanin. Nad całością czuwał Karol Stępkowski-opiekun artystyczny koncertów w Dębinkach oraz przyjaciel muzeum.

Zwieńczeniem niedzielnego spotkania była słodka niespodzianka dla gości.

Czytanie poezji Norwida przez Marię Pakulnis oraz recital Chopinowski w wykonaniu Edwarda Wolanina., foto nr 1, Czytanie poezji Norwida przez Marię Pakulnis oraz recital Chopinowski w wykonaniu Edwarda Wolanina., foto nr 2, Czytanie poezji Norwida przez Marię Pakulnis oraz recital Chopinowski w wykonaniu Edwarda Wolanina., foto nr 3, Czytanie poezji Norwida przez Marię Pakulnis oraz recital Chopinowski w wykonaniu Edwarda Wolanina., foto nr 4,