Cyprian Ksawery Gerard Walenty, czworga imion Norwid, urodził się 24 września 1821 r. w rodzinnym dworku Zdzieborskich- Norwidów- Suskich w miejscowości Laskowo Głuchy na prawobrzeżnym Mazowszu.
W dniach 23-25 września świętowaliśmy 201. rocznicę urodzin artysty. Za nami piękne trzy dni, pełne emocji, wzruszeń i dziecięcej radości. Pałac w Dębinkach tętnił życiem. Program artystyczny sobotniego wieczoru był bardzo bogaty. Spotkanie rozpoczęło się od występów młodzieży szkolnej. Wspaniałe widowisko zaprezentowali uczniowie oraz absolwenci Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dębinkach oraz Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie. Głównym punktem programu był spektakl ” Fatum” w reżyserii Wojciecha Terechowicza i z jego udziałem. W roli głównej wystąpił Tomasz Wesołowski- aktor, tancerz i choreograf. ” Fatum” to spektakl w oparciu o życie i twórczość Cypriana Norwida, dla którego punktem wyjścia stał się pobyt artysty w więzieniu w Berlinie, do którego trafił w 1846 r. Tajemniczy sensacyjno-szpiegowski wątek z biografii Norwida, opisany przez Zygmunta Krasińskiego, jest pretekstem do refleksji nad życiem artysty, ale też skłania do aktualnej dziś dyskusji o etyce człowieka w otaczającej nas rzeczywistości. Zwieńczeniem wieczoru był kameralny i niezwykle nastrojowy koncert Aleksandry Wylężek- „Romantycznie”.
Niedzielne atrakcje to XV Bieg Norwidowski oraz koncert plenerowy z udziałem Mai Komorowskiej oraz Tomasza Zająca. Znana i ceniona aktorka oraz niezwykle uzdolniony młody pianista, zaprezentowali twórczość Cypriana Norwida oraz Fryderyka Chopina. Maja Komorowska (ur. 23.12.1937 r.) podczas występu nawiązała wspaniały kontakt z publicznością, nie zabrakło dowcipów, ale też refleksji nad ponadczasową i aktualną współcześnie twórczością Norwida. Zaprezentowane przez artystkę utwory to listy do Marii Trębickiej oraz Michaliny z Dziekońskich Zaleskiej, „Moja piosnka II”, „Litania”, a także „Fortepian Szopena”. Tomasz Zając, wielokrotny laureat konkursów pianistycznych, zaprezentował utwory: Rondo c-moll op.1, Walc As-dur op. 42, Nokturn E-dur op.62 nr 2 i Fantazję f-mol op.49. Spotkanie z dowcipem i klasą poprowadził Karol Stępkowski, opiekun artystyczny cyklu ” Letnie, niedzielne popołudnia z Norwidem i Chopinem w Dębinkach”.
Serdecznie dziękujemy za liczną obecność oraz wspaniałą zabawę!
Dziękujemy naszym partnerom za współorganizację minionych wydarzeń.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Spektakl "Fatum", widowisko "Nasz Romantyzm", koncert Aleksandry Wylężek oraz XV Bieg Norwidowski.